תעלומת שלושת הצבעים

מאת ד"ר טליה מור –  מרפאה לחיות בית –  יערה 1 כפר סבא –  שירותי אנדוסקופיה

נכנס למרפאה לקוח עם גור חתולים חדש, הווטרינר אף מבלי לבדוק את החתול אומר לבעלים כי מדובר בחתולה, הלקוח נפעם מסגולותיו הקוסמיות של הווטרינר ועוד יותר מן העובדה כי חתולים בעלי שלושה צבעים בפרוותם הינם בעיקר נקבות. האם בלתי אפשרי שיהיה זכר ?

חתול טריקולור, חתול בשלושה צבעים או מה שנקרא calico cat הינו חתול אשר בפרוותו מופיעים בו זמנית שלושה צבעים: לבן שחור וכתום כאשר גוונים בהירים של צבעים אלו יכולים לכלול כחול, אפור, קרם וצהוב. אין מדובר בגזע מסוים של חתול אלא בדפוס צבעים אשר יכול להופיע בגזעים שונים, בחתול טריקולור אמיתי הצבע הבסיסי של הפרווה הינו לבן ועליו מופיעים אזורים מוגדרים של פרווה בצבעים כתום ושחור.

ואריאציה של חתול זה הינו חתול טורטי totorti cat , חתול אשר בפרוותו נבחין בערבוב של הצבעים  שחור וכתום עם קצת או ללא לבן בכלל, חתול טורטי מזכיר במשהו את שריון הצב tortoise shell   ומכאן גם שמו.

                        חתול קליקו                                                          חתול טורטי

בתרבויות השונות חתול טריקולור מסמל מזל ועושר, דמותו של חתול טריקולור הינו הסמל הרשמי של מדינת מרילנד מאז אוקטובר 2001 . היפנים מוכנים לשלם סכומי כסף גדולים תמורת גור חתולים זכר אשר יוולד בשלושה צבעים. הניסיונות הרבים "ליצר" חתול שכזה לרב נכשלים כיוון שהכלאה מבוקרת אינה יכולה להבטיח יצור חתולים טריקולור, קליקו או טורטי.

נשאלת השאלה מדוע חתולים אלו במרבית המקרים הינן נקבות (ביחס 1:3000) מילת המפתח היא כמובן גנטיקה, צבע הפרווה שחור או כתום בחתולים הינה תכונה גנטית הנמצאת בתאחיזה לכרומוזומי המין, המנגנון מעט מסובך ולא ניכנס אליו עכשיו אך  בעקבותיו רק הנקבות יכולות להפגין בו זמנית את שלושת הצבעים המדוברים בעוד זכרים יכולים להיות בעלי צבע אחד בלבד, בכתום או בשחור אך לא בשניהם יחדו. ועוד עובדה מעניינית היא כי מרבית החתולים הג'ינג'ים הינם זכרים ביחס של 1:3

ובכל זאת, האם יתכן כי נמצא חתול זכר בשלושה צבעים ? התשובה היא כן, אך במרבית המקרים מדובר בחתול זכר הסובל מתסמונת הדומה לסינדרום קליינפלטר באדם ,תסמונת אשר מתבטאת בן השאר בעקרות.

ובבני אדם ? האם נשים יכולות להיות טריקולוריות ? האם מרבית הג'ינג'ים הינם זכרים ? התשובה היא לא, כיוון שצבע השיער אצל אנשים אינה תכונה הנמצאת בתאחיזה לכרומוזומי המין.