פמפיגוס פוליאצאוס בחתול זוהי מחלה של מערכת החיסון והעור. למען האמת, זוהי המחלה האימונית העורית הנפוצה ביותר בחתולים וכלבים. למזלנו, המחלה אינה מדבקת.

במחלה זו מערכת החיסון מתחילה לתקוף את העור. הסימנים מתחילים ככתמים אדומים קטנים המתפתחים מהר לפצעונים מלאים במוגלה שמתפוצצים. כתוצאה מכך, חלק מהחיות החולות מפתחות גרד.

העור הפצוע והגירוד עלולים להוביל להתיישבות חידקים בעור ולדלקת זיהומית עקב כך.

למה זה קורה?

לא ידוע. בכלבים יש גזעים מסויימים המועדים יותר לפתח את המחלה, כמו אקיטה או צ'או צ'או. לעתים נדירות, המחלה מתפרצת אחרי שימוש בתרופות מסויימות. חשיפה לאור שמש עלולה להחריף את המחלה.

איך מאבחנים את המחלה?

כדי לאבחן את המחלה ייתכן ויהיה צורך במספר בדיקות כדי להגיע לאבחנה מדויקת. הבדיקות המקובלות כוללות:

  • ציטולוגיה מהעור.
  • תרבית פטריות ותרבית חידקים.
  • בדיקות דם ושתן כדי לגלות בעיות בריאותיות אחרות וכך לדעת אילו תרופות ניתן לתת בבטחה לחתול.
  • ביופסיה מהעור כדי להגיע לאבחון סופי של המחלה.

מחלות עור רבות אחרות יכולות להיראות כמו פמפיגוס פוליאציאוס. לפי כך, יש צורך בלקיחת ביופסיות מרובות כדי להשיג לפחות אחת שתאשר אבחנה של פמפיגוס פוליאציאוס.

איך מטפלים?

הטיפול המקובל הינו בעזרת תרופות המדכאות את מערכת החיסון. לתרופות אלו יש תופעות לוואי ולכן, יש צורך בניטור תקופתי כדי להעריך את תגובת החתול לטיפול ולוודא שתופעות הלוואי אינן חמורות מדי. אם החתול מגיב לטיפול התרופתי אפשר להתחיל ולהוריד את מינון התרופות בהדרגה למינון המינימלי שעדיין אפקטיבי.

האם בעיית העור תיפתר?

מדובר במחלה כרונית שמחמירה ונרגעת לסירוגין. לכן הטיפול והניטור הוא למשך כל החיים. יש מקרים נדירים בהם המחלה נעלמת לחלוטין בעקבות הטיפול והחתול בעצם נרפא.