מדוע כלבים אוכלים  דשא

מאת: ד"ר טליה מור- מרפאה לחיות בית – יערה 1 כפר סבא – שירותי אנדוסקופיה

מרבית בעלי הכלבים מקשרים את  אכילת הדשא עם כאב או אי נוחות שמקורם במערכת העיכול, נשמע  להם הגיוני כי הכלב סובל מכאב בטן, אוכל עשב או דשא זה מגרה את רירית הקיבה, מעורר את רפלקס ההקאה וכך הכלב משתחרר ממצוקותיו. אחרים נוטים לחשוב כי הכלב סובל מחסרים תזונתיים ומדיאטה דלת סיבים, את החסרים הללו הוא משלים על ידי לעיסת העשב, אך האם זה כך ?

האם ביכולתו של הכלב לקשר בין רצף האירועים או שמא מדובר באינסטינקט מפותח שהועבר לו מאבותיו הפראיים ? האם הכלב חש באמת אי נוחות בקיבה שגורמת לו למצוא בדשא את הפתרון ? האם הוא מודע לכך שאכילת דשא מעוררת את רפלקס ההקאה ?

מתצפיות שנעשו בנושא אכן יודעים כי אכילת דשא או עשב גורמים בחלק מן המקרים להקאה אך לא ברור מה קודם למה: האם הכלבים אוכלים דשא בשביל להקיא או מקיאים בגלל שהם אוכלים דשא ?

התופעה של אכילת דשא נבדקה בכלבי וחתולי בר, שאצלם אכילת צמחים בכלל נחשבת להתנהגות אינסטינקטיבית נורמאלית תומכת הישרדות, המשמשת לצורך הרחקת חומרים רעילים, מזון מקולקל ותולעים.

אך מה לגבי הכלב המתורבת, כלב הבית ? ישנם לא מעט כלבים שנוטים לאכול דשא כמעט בכל הזדמנות.

השאלות הללו הטרידו לא מעט חוקרים  אשר במשך השנים ניסו לבדוק האם אכילת דשא קשורה למחסור בסיבים ,האם אכילת דשא אכן מתעוררת בתגובה לכאב, האם יש קשר לגיל, למין או לגזע של הכלב, האם יש קשר לסוג התזונה, לרמת השובע או לסוג העשב.

ומכל המחקרים שנעשו עד כה לא נראה שיש תשובה חד משמעית ברורה ולכן אין לאמץ באופן הדוק קו מחשבה יחיד, אך עם זאת נוכל לסכם כי :

במרבית המקרים אכילת דשא בבסיסה הינה התנהגות נורמאלית בקרב כלבים מתורבתים ואינה צריכה לעורר דאגה. בניגוד לדעה הרווחת אחוז קטן של הכלבים   אוכלים דשא בגלל אי נוחות ביטנית, תאבון מוגבר או חסרים תזונתיים.  ההקאה שבאה בעקבות אכילת הדשא אינה קבועה ודווקא היא כן נצפת יותר בכלבים שחשים ברע.

וכדאי להוסיף כי ישנם כלבים שאוהבים לאכול דשא ונראה כי לפעמים הם פשוט מחפשים סוג מסוים הגדל בעונות השנה השונות.  וההקאה שלעיתים מלווה את אכילת הדשא יתכן וקשורה באופן כלשהוא לרמת הלעיסה או לסוג העשב, השעיר, הירוק והעסיסי  הוא זה שמגרה יותר את מערכת העיכול.

אז שיהיה  בתאבון