כל מי שחי לצד כלב או חתול יודע שכל קיץ מתחילה מלחמה – מלחמת חורמה עקובה מדם. כל שנה כל צד מתחמש ומתגונן טוב יותר, והמלחמה הופכת קשה יותר ויותר… מדובר כמובן במלחמה נגד הפרעושים.

כל שנה יוצאים לשוק חומרי הדברה חדשים במטרה למגר את מכת הפרעושים, וכל שנה הפרעושים מפתחים עמידויות חדשות ומסרבים להיכנע בקלות.

הפרעושים, פרט להיותם מטרד וגורם עיקרי לגרד בכלבים, מעבירים מחלות ותולעי מעיים והינם הגורם העיקרי להתפתחות אלרגיה בכלבים וחתולים.

האם ידעתם?

רוב הזמן הפרעוש אינו חי על גוף הכלב/חתול, אלא דווקא בסביבה החיצונית. לכן כל טיפול נגד פרעושים חייב לכלול גם ניקיון טוב של איזור המחיה של החיה (בית ו/או חצר) ובמקרים של נגיעות גבוהה – יש להדביר את האיזור.

הטיפולים המומלצים

הטיפולים החיצוניים הנפוצים בשוק הם אמפולות או קולרים. חלקם רק נגד פרעושים, חלקם רק נגד קרציות וחלקם משולבים ולכן יש לשים לב נגד אלו סוגי טפילים מיועד החומר. עוצמת הטיפול נבחרת בדרך כלל לפי משקך הכלב/החתול ולכן יש לבדוק היטב לאילו משקלים הם מיועדים – אם נשים אמפולה המיועדת לכלב ענק על כלב זעיר נקבל הרעלה חמורה!

לפני תחילת הטיפול מומלץ להתייעץ עם הוטרינר שלכם בקשר ליעילות ובטיחות החומרים – מדי שנה מגיעים אלינו מספר מקרים של בעלי חיים שטופלו בחומרים שאינם מתאימים לסוג או למשקל בעל החיים ואשר הובילו להרעלות ולהיפך – ללקוחות שהתלוננו שהחומר אינו יעיל, וזאת מבלי שבדקו קודם לכן, שאכן הסוג והמינון של הטיפול מתאימים.

לאחרונה נתקלנו במקרים רבים של עמידויות – חומרים רבים שהיו יעילים וטובים עד היום הפסיקו לעבוד כראוי, ויש נגיעות גבוהה בפרעושים גם בחיות המטופלות באופן נכון ותקין. לפני מספר חודשים יצא לשוק חומר חדש לטיפול בפרעושים בכלבים – מדובר בכדור הניתן דרך הפה פעם בחודש, בשם טריפקסיס. הכדור מכיל שני חומרי הדברה הפוגעים במערכת העצבים של הפרעוש והוא בטוח לשימוש בכלבים מגיל חודשיים וממשקל 2.5 ק"ג.

הכדור הורג גם חלק מתולעי המעיים, וכך משמש גם כטיפול חלקי נגד תולעים, באופן ישיר (הורג את התולעים) ועקיף (הורג את הפרעושים שמעבירים תולעים). הכדור מתחיל לעבוד מספר שעות לאחר המתן ויעיל, כאמור, לחודש.

מדובר באופציה מצויינת למקרים הבאים:

  • כלבים שאלרגים לחומרי הדברה ששמים על העור
  • כלבים שחומרי הדברה אחרים פשוט לא עובדים עליהם
  • כלבים שחיים באיזור שבו יש עומס מאד גבוה של פרעושים

הכדורים ניתנים לפי משקל הכלב ויש לתת אותם רק אחרי ייעוץ וטרינרי, מאחר ואסור לשלבם עם טיפולים שגרתיים מסויימים אחרים.

שימו לב!

  • יש להקפיד על הוראות השימוש של כל מוצר כדי שאכן יעבוד ביעילות. בשימוש באמפולות למשל אין לרחוץ את החיה מספר ימים לפני ואחרי ששמים את האמפולה על העור.
  • יש אמפולות או קולרים הרעילים מאד לחתולים – אין לשים על חתול אמפולה או קולר המיועדים לכלב!
  • חיות שונות יגיבו באופן שונה לחומרים שונים, ולא כל אמפולה/קולר יעבדו על כל חיה.

 

נשמח לענות לכל שאלה,

צוות המרפאה