הנחיות למיגון ולטיפול בחיות מחמד במצב חרום

בעלי החיים הביתיים הם חלק בלתי נפרד מבני המשפחה ולכן כדאי ולהקצות להם מקום במרחב המוגן ולהכין את המקום לשהייתם בו.

​מומלץ להצטייד במלאי של תרופות, שבעל החיים מטופל בהן דרך קבע, למקרה של שהייה ממושכת במרחב המוגן. אם לבעל החיים נטייה לבהלת יתר – אפשר להתייעץ איתנו לגבי תרופות מתאימות.

בנוסף, כדאי להכין מקום המיועד לבעל החיים ובו:

  • כלי למים
  • כלי למזון ושקית אטומה של מזון
  • עיתונים ישנים ושקיות אטומות לפינוי הצרכים של בעל החיים
  • רצועת הולכה קצרה ומחסום פה
  • סדין או בד דומה כדי לכסות את הכלוב
  • כלוב נשיאה לחתול או לכלב. יש לוודא שיהיו רשומים על כלוב הנשיאה הפרטים הבאים באופן ברור: שם משפחה ושם פרטי של בעל הכלב/החתול; כתובת מלאה; שם בעל החיים; שנת לידתו של בעל החיים; כל מספרי הטלפון של הבעלים ובני המשפחה (רצוי מספרי טלפון ניידים); שם הרופא הווטרינר המטפל ומספרי הטלפון שבהם ניתן להשיגו; מספר שבב.​

התנהגות במרחב המוגן

מרגיעים את בעל החיים בדרכים שבהן אתם מרגיעים את בעל החיים בשגרה. לחץ המשפחה, המוקרן לבעל החיים, עלול לגרום לו מתח מיותר ובלתי רצוי. במקרה של נפילת טיל או פצצת מרגמה בקרבת מקום, יש להמשיך ולהרגיע את בעל החיים ולהמתין להוראות כוחות הביטחון.

חשוב מאוד להימנע מתחושת לחץ. חיות המחמד רגישות מאוד למצב הרוח של בעליהן ומושפעות ממנו. אדם מפוחד יגרום לתגובה דומה אצל הכלב או החתול, שיקשרו מהר מאוד את תחושת הפחד עם המיקום – המרחב המוגן. במצב כזה בעל החיים יחשוש להיכנס למרחב המוגן. הכנה מוקדמת של המרחב המוגן לשהות משותפת היא הגורם העיקרי, שימזער את החשש לפגיעה בחיות המחמד.

באשר לתרופות הרגעה  – השימוש בתרופות כאלה אינו מומלץ, אלא במקרים קיצוניים של חתול או כלב הנוטים לתגובות קיצוניות. ניתן להיעזר בתרופות טבעיות ובכל מקרה, כיוון שכל תרופה עלולה לגרום נזק – יש להיוועץ איתנו לפני מתן תרופה כלשהי.

מומלץ להכניס את הכלב או החתול לכלוב מכיוון שבזמן חירום גם חיית המחמד השלווה ביותר עלולה להילחץ וכלוב סגור דומה למאורה, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב תאפשר לו להרגיש מוגן ובטוח. במקביל, חשוב לזכור, כי שהות ממושכת במרחב המוגן עם כלב או חתול עצבני, המיילל ומתרוצץ מצד לצד, עלולה להוביל לפגיעה בבעל החיים עצמו ובסובבים אותו, כך שהכנסת בעל החיים לכלוב מגינה עליו ועלינו מפני פגיעות מיותרות.

במקרה הצורך, ניתן לכסות את הכלוב עם הסדין או הבד שהכנתם מראש, כך שבעל החיים יחוש בטוח יותר בסביבה הזרה.​

חשוב לדאוג מראש שבעל החיים יהיה מסומן, כדי שניתן יהיה לאתר אותו (או את בעליו) אם ייפרדו. אפשר לרשום (בטוש עמיד) על הקולר עצמו או להצמיד אליו דסקית, שבהם יירשמו הפרטים הבאים: שמות הבעלים, כתובת ומספרי טלפון רלבנטיים. זאת כמובן בנוסף לסימון בשבב אלקטרוני.

במקרה הצורך יש לפנות למרכז הארצי לרישום כלבים לדיווח על כלב שאבד או על כלב שנמצא – בניסיון למצוא את בעליו. מספר הטלפון של המרכז הארצי לרישום כלבים: 03-9681610, כתובת אתר האינטרנט: http://www.vtr.moag.gov.il/vtr/DogCenter

באם אינכם בטוחים שרישום כלבכם במרכז הארצי לרישום כלבים מדויק, אנא כנסו וודאו זאת, כך שבמידת הצורך ניתן יהיה לאתר אתכם.

חיות קטנות, כמו מכרסמים או ציפורים – ניתן להכניס למרחב המוגן בתוך  כלוביהן.