על כלבים, ברקים ורעמים

כתבה: ד"ר גלית לוין-גיחון

רעמים וברקים בלילות הגשומים
את הברק רואים אבל את הרעם שומעים
יש רעמים שמאוד מפחידים
ויש כאלה שרק קצת
יש רעם חלש ורעם בינוני
ורעם חזק חזק שלא נעים לשמוע
בעיקר אם אתה לבד
(לעתים רחוקות אתה פוגש רעם נחמד)

(מתוך השיר: ברקים ורעמים, מאת יהונתן גפן)

למה הם פוחדים?

לא ממש מובן למה כלבים מפחדים מברקים ורעמים. אולי כי זה בלתי מובן להם, אולי כי עוצמת הרעם  חזקה מאוד עבורם ואולי מדובר בעניין גנטי הקשור לצורך הקיומי להסתתר מפני הסופה הקרבה והולכת. כך או אחרת, הם מפחדים ואף כי עוצמת התגובה לפחד משתנה מכלב לכלב, כלבים רבים נכנסים לחרדות ומתנהגים באופן בלתי צפוי וחריג ביחס להתנהגותם הרגילה. באופן כללי, ככל שהכלב מתבגר, כך גדלה חרדתו מפני הרעמים והברקים.

רעשי זיקוקים זהים מבחינת הכלבים לרעש הרעמים וגורמים להם לחרדות דומות ולכן כל הנאמר על רעמים מתאים ומתייחס גם לרעשי זיקוקים.

מה עושים?

הדרך להתמודד היא על ידי חינוך ואילוף. אילוף לאורך זמן יכול להקטין כמעט לחלוטין את החרדה. אם לא הצלחתם במלאכת האילוף עליכם לשקול את הצעדים הבאים:

תרופות הרגעה

תרופות להרגעת הכלב יכולות להיות פתרון מצוין, בעיקר באקלים הישראלי שלא מזמן לנו יותר מידי מקרים של סופות רעמים וברקים המחייבים בטיפול. טיפול באמצעות הרגעת הכלב חייב להיעשות בפיקוח וטרינר ואם יש לכם כלב המחייב טיפול אנא פנו אלינו מיידית. בכל מקרה, יש להתחיל בטיפול לפחות שעה לפני שיש רעש חריג, שעלול להצית את החרדה והפניקה אצל הכלב. תרופות ההרגעה יעזרו לכלב לעבור את זמן הסערה בשלום.

אפשרות נוספת עליה אנו ממליצים, לפחות במקרים הפחות חמורים ואשר ניתנת לרכישה במרפאתנו, הינה שימוש בתוספים טבעיים המיועדים להרגעה, כגון מלאתונין, פרחי בך, הומאופתיה ועשבי מרפה,  אשר יכולים להחליף את מקומן של התרופות.

ענישה

אל תענישו את כלבכם כשהוא מפחד – זה רק יגרום לו לחשוב שאכן יש משהו לא בסדר שצריך לפחד ממנו. כלבכם מרגיש אתכם ולכן, אם אתם משדרים, ואפילו רק בשפת הגוף, חוסר נוחות, הוא ירגיש ויהיה עוד יותר חסר מנוחה.

עידוד וחיזוק

בניגוד גמור למה שהייתם רוצים לעשות כאשר כלבכם במצוקה, אל תלטפו, תעודדו או תחבקו את הכלב כתגובה להתנהגות חרדתית הנובעת מרעשים חזקים. זה רק יגרום לכלב לחשוב שהתנהגותו (החרדתית) טובה ומספקת אתכם ושעליו להמשיך ולהתנהג כך כדי לספק אתכם. פשוט התנהגו כרגיל: אל תכעסו ואל תעודדו – התעלמו.

האכלה לפני סערה

האכילו את כלבכם בארוחה דשנה, המכילה סוכרים ומחוזקת עם ויטמין B6, כשעתיים לפני התפרצות הסערה או פיצוץ הזיקוקים. להבטחת תיאבון בארוחה ניתן אפילו לוותר על הארוחה הקודמת כל שהכלב יגיע רעב לארוחה זו (המלצה זו אינה מיועדת לכלבים עם בעיות עיכול או שסובלים משלשולים).

סביבה

נסו למצוא לכלבכם מקום שקט ומבודד ככל הניתן מפני הרעשים. בנוסף, הבטיחו שאין במקום חפצים בעלי ערך מצד אחד וכאלו שעלולים לסכן אותו מהצד השני, אם ייכנס לפניקה וישתולל במקום הסגור. עדיף גם שהמקום יהיה חשוך ויחסוך מהכלב את הטראומה של הפלשים המגיעים מברקים או זיקוקים.

מה עוד ניתן לעשות?

רדיו או טלוויזיה עם רעשי רקע יכולים לעזור – עדיף אפילו רעשים מונוטוניים כגון הלמות תופים ואין צורך  שיהיו בעוצמה חזקה כל עוד נשמעים בקביעות ומסיחים את דעתו של הכלב.

תנו לו משחקים וחפצים שיסיחו את דעתו במשחק.

אם יש לכם חבר שיש לו כלב שאינו חושש מרעשים ואורות מהבהבים, בקשו ממנו להשאיל את הכלב לשעות הסופה. כלב נוסף יסיח את דעתו של כלבכם מהרעשים המטרידים אותו ויעזור לו לעבור את הסופה בשלום…